Přeskočit na hlavní obsah

Co očekávat od poporodní duly?

Také jste rádi když víte, co čekat? U nás doma se říkalo, že pořádek dělá přátele. Proto si dovolím i já shrnout to, co podle mě taková poporodní dula vlastně dělá.
Pro mě je klíčové slovo PODPORA, ale protože je zároveň dost nekonkrétní, tak se ho pokusím rozvést v bodech. Ve zkratce: * Přijde * Popovídáte si * Podpoří Vás * Poradí * Pomůže.

Příjdu za Vámi domů/do porodnice/... !
Doktoři, úřady a další často po novopečené rodině vyžadují, aby opustili 'teplo' a bezpečí domova, nebo třeba jen jejich komfortní zónu. Naproti tomu jiní doktoři nebo další nevítané/nevhodné návštěvy tuto přirozenou poporodní bublinu narušují přehnanými nároky nebo nemístnými požadavky na novopečenou matku, otce či sourozence. Poporodní dula ženu navštíví v jejím hnízdě a za podmínek, které si se ženou dopředu vyjasní a pomůže jí i její rodinu opečovat tak, jak si nová rodina přeje. Nic víc a nic méně ;-).

Popovídáme si spolu!
Po prvním porodu mi prosté vyprávění našeho pěkného zážitku několikrát dokola různým příbuzným a známým pomohlo nastartovat kojení i přes 'kletby' nemocničního personálu. A naopak i v případěch, kdy nás věci trápí a nevíme si samy rady, nám ženám mnohdy v řešení problému, odstranění nahromaděného stresu a uvolnění negativních emocí, pomůže si situaci z plna hrdla nahlas pojmenovat. Poporodní duly jsou jedno velké ucho - poslechnou si starosti, radosti, obavy i naděje. To vše bez souzení či vyvozování nějakých závěrů o tom, zda jste nebo nejste 'dobrá/špatná/schopná/neschopná žena/matka/hospodyňka/manželka'.  

Podpořím Vás!
Každá jsme tou jedinou a nejlepší maminkou svému dítěti! Všechny čelíme nepřebernému množství informací, rad, technik a vymožeností týkajících se péče o vlastní děti. Nosit nebo nenosit? Ergonomicky nebo ve visítku? V šátku nebo v nosítku? Dudlík - ano, ne, občas? Kojit nebo UM? Vždy a kdekoli miminko požádá nebo v pravidelných intervalech a jen na určitých místech? ... to jsou jen namátkou vybraná dilemata, před kterými novopečené rodiny stojí. Poporodní dula respektuje rozhodnutí, která jste již učinili a podpoří Vás v tom, abyste v dalších otázkách našli tu pro Vás nejsprávnější odpověď - protože každá jednotka rodič-dítě je jedinečná a zaslouží si respekt.

Poradím a posdílím své zkušenosti!
Poporodní dula je dost pravděpodobně sama matkou (alespoň neznám takovou, která by již nebyla). Také se potkala s mnoha dalšími matkami v mnoha rozličných situacích. Problematika šestinedělí ji zajímá a tak si pro vlastní potřebu i z čiré zvědavosti zjišťuje kde co o kdečem ;-). Může s Vámi tedy tyto své znalosti z praxe i teorie sdílet, pokud máte zájem. Každá poporodní dula má jiný životní příběh a své zájmy, takže může přispět odborností v něčem jiném - některé si doplní laktační poradenství, jiné zdravé stravování, někoho zajímá kontaktní rodičovství, další třeba přechodové rituály pro šestinedělky. Stačí si jen vhodně vybrat. Nicméně nemusíte zoufat, pokud náhodou znalosti Vaší poporodní duly nedosahují kýžené odbornosti - ráda Vás odkáže na spolehlivé zdroje či odborníky.

Pomůžu, kde můžu!
Poporodní dula ráda přiloží ruku k dílu, aby ulevila novopečené mamince. Může 'vyvenčit' starší dítko nebo/i pejska. Pomůže tatínkovi uvařit vývar. Pokud to šestinedělku trápí, umyje třeba nádobí, nebo donese nákup. Zkrátka s poporodní dulou si domů kromě dvou naslouchajících uší pozvete i dvě ruce, které Vám v rámci předem domluvených hranic pomohou zvládat chaoz nové situace. Budete tak mít o to větší kapacitu a komfort se starat o to nejcenější co máte - o své dítě.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

5 pilířů šťastného šestinedělí

Narodilo se miminko. Z partnerů se stali rodiče. Udělali vše pro to, aby se připravili na porod. Napnuli všechny své síly, aby toho tvorečka přivedli na svět. Ale co s ním teď! Všechno je možná trošku jinak než si představovali a rozhodně nic není jako dřív! Ráda bych Vám představila svůj článek, který vyšel v časopise RODIČE 3/2018. Často se stává, že si rodiče ohledně šestinedělí dopředu zjistí a zajistí jen nějaký doporučený seznam věcí, nábytku a oblečků. Je to pochopitelné, protože porod se zdá jako velký vrchol. Nicméně porod je teprve začátek. Asi tak jako na velkých horských drahách nejprve spousta motorů vystrká vozík do toho nejvyššího bodu a teprve pak začne ta pravá jízda. V případě matky ji navíc okoření dávky hormonů, kterými jí její tělo tak trochu nekontrolovaně motá hlavu. Naštěstí existují záchytné body, které mohou pomoci tu jízdu zvládnout bez úhony. Možná vás ale překvapí, které to jsou. Důvěřujte mateřskému mozku! V angličtine existuje termín Baby brain - na

Berenika, nová občanka - aneb rodina je základ!

Je to už 2 a půl roku, co jsme byli pozvaní na vítání občánků se starší dcerou a stejnou dobu od toho, kdy mého muže od nás separovali. Píšu to sice trošku bombasticky, ale manžel z celé té události byl dost zklamaný.   Abyste tomu rozumněli, celé vítání občánků v našem městě má velmi jasně danou procesní strukturu a to: 1) maminky s miminky si zavolají zvlášť a usadí je v jedné části obřadní síně a postupně je fotí a natáčejí 2) tatínky a případné další diváky usadí stranou 3) úřadnice, metrnice, hlídá, aby byl dodržován protokol a zahájí řeč některého ze zastupitelů maminkám 4) poté jsou volány maminky (a doprovod), aby se došly podepsat do pamětní knihy, nechaly svá dítka vyfotit v kolébce a převzaly si květinu a dáreček - v rámci zefektivnění celého procesu, však na jednotlivých stanovištích maminka a tatínek nejsou společně a odchází si sednout každý zpět na své místo v jiných částech sálu. Otázka však zůstává, kde že je ta 'rodina=základ státu'. Takto to spíš

Dula: Pomocnice a společnice - Laura Gutmanová

"Přijala jsem jako osobní výzvu vyškolit ženy, které se chtějí stát dulami a poskytovt citovou a duchovní podporu šestinedělkám a zároveň přispět k utváření kolektivního ženského povědomí, abychom si my ženy uvědomily, že konkrétní pomoc a účinné doprovázení obdobím šestinedělí není žádný luxus, ale naopak priorita, na níž máme všechny nárok. "* Takto Laura Gutman ve své knize Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem, komentuje poporodní dulení. obrázek: Open od Molly Sabourin Dále popisuje práci poporodní duly takto: " Dula by měla být schopná pomáhat šestinedělce v její domáctnosti, být připravena na to, že půjde o delší časové období a být citově natolik otevřená, aby se bylaschopná vypadit na vnitřní vlnovou délku novopečené maminky. Dula by měla přednostně pečovat o vnitřní svět matky, k němuž nemá předem žádná vodítka a kromě toho jí pomáat uspořádat vnější svět, který se matce v tomto období jeví jako chaotický. Především poskytu