Přeskočit na hlavní obsah

Dula: Pomocnice a společnice - Laura Gutmanová

"Přijala jsem jako osobní výzvu vyškolit ženy, které se chtějí stát dulami a poskytovt citovou a duchovní podporu šestinedělkám a zároveň přispět k utváření kolektivního ženského povědomí, abychom si my ženy uvědomily, že konkrétní pomoc a účinné doprovázení obdobím šestinedělí není žádný luxus, ale naopak priorita, na níž máme všechny nárok."* Takto Laura Gutman ve své knize Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem, komentuje poporodní dulení.


obrázek: Open od
Dále popisuje práci poporodní duly takto:
"Dula by měla být schopná pomáhat šestinedělce v její domáctnosti, být připravena na to, že půjde o delší časové období a být citově natolik otevřená, aby se bylaschopná vypadit na vnitřní vlnovou délku novopečené maminky.
Dula by měla přednostně pečovat o vnitřní svět matky, k němuž nemá předem žádná vodítka a kromě toho jí pomáat uspořádat vnější svět, který se matce v tomto období jeví jako chaotický. Především poskytuje oporu, naslouchá a dodává pocit bezpečí.
Dula bere v úvahu rodinnou a sociální situaci, úroveň osobního rozvoje atd., aby tak každá matka mohla s její pomocí pečovat o novorozeně co nejlépe.

My ženy bychom se měly naučit vidět samy sebe jako královny navzdory tomu, že každou pomoc, která není nezbytně nutná nebo nepředstavuje poslední záchranu před úplným zhroucením, nejasně vnímáme jako "nadměrnou péči". 
Proč ale jít až na pokraj svých sil? Měly bychom mít možnost požádat o pomoc duly...: 
- Když manžel nastoupí znovu do práce a začíná se nás zmocňovat němá a nevyslovitelná panika.
- Když máme strach a cítíme se ohroženy.
- Když dítě pláče a nelze ho utišit nebo máme pocit, že je to nad naše síly.
- Když prsy krvácejí, bolí nebo se kojení zdá předem ztracené.
- Když se nám chce bez ustání plakat
- Když je dítě podrážděné nebo se my samy hněváme a nejsme na něj napojené.
- Když se utápíme v samotě.
- Když nejsme schopné se obléct nebo vyjít na ulici.
- Když se nemáme koho zeptat nebo nedůvěřujeme radám.
- Když je dům plný hostů a nám se zdá, že se řítíme do bezedné propasti
- Když nám pocit viny a bezradnosti našeptávají, že děláme všechno špatně.
Obrázek: od
...
Haló, haló, pošlete mi prosím domů dulu - teď hned!

Je třeba zdůraznit, že dula se stará a pečuje o šestinedělku, nikoli o dítě. Každá žena, která má dostatečné zázemí, dostává se jí citového porozumění a ví, že jí někdo s účastí naslouchá, se umí o dítě postarat sama."

Tento výňatek mi přišel natolik vypovídající a hodnotný, že jsem se ho rozhodla převzít a citovat celý. Už před 15cti lety tato autorka, trefně popsala to, na co my se nyní opět začínáme soustředit. Pojďme tedy společně co nejvíce novorozeným matkám, pokud ne všem, zařídit ten 'luxus a nadměrnou péči', kterou si plně zasluhují, protože právě přivedly na svět nový život, a jejich primárním úkolem je se bezhlavě zamilovat do svého novorozeného dítěte a učinit ho součástí své nové rodiny.  

* GUTMAN, Laura. Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem: životní krize a emocionální revoluce. Praha: Maitrea, 2013. ISBN 978-80-87249-46-8.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

5 pilířů šťastného šestinedělí

Narodilo se miminko. Z partnerů se stali rodiče. Udělali vše pro to, aby se připravili na porod. Napnuli všechny své síly, aby toho tvorečka přivedli na svět. Ale co s ním teď! Všechno je možná trošku jinak než si představovali a rozhodně nic není jako dřív! Ráda bych Vám představila svůj článek, který vyšel v časopise RODIČE 3/2018. Často se stává, že si rodiče ohledně šestinedělí dopředu zjistí a zajistí jen nějaký doporučený seznam věcí, nábytku a oblečků. Je to pochopitelné, protože porod se zdá jako velký vrchol. Nicméně porod je teprve začátek. Asi tak jako na velkých horských drahách nejprve spousta motorů vystrká vozík do toho nejvyššího bodu a teprve pak začne ta pravá jízda. V případě matky ji navíc okoření dávky hormonů, kterými jí její tělo tak trochu nekontrolovaně motá hlavu. Naštěstí existují záchytné body, které mohou pomoci tu jízdu zvládnout bez úhony. Možná vás ale překvapí, které to jsou. Důvěřujte mateřskému mozku! V angličtine existuje termín Baby brain - na

Co očekávat od poporodní duly?

Také jste rádi když víte, co čekat? U nás doma se říkalo, že pořádek dělá přátele. Proto si dovolím i já shrnout to, co podle mě taková poporodní dula vlastně dělá. Pro mě je klíčové slovo PODPORA, ale protože je zároveň dost nekonkrétní , tak se ho pokusím rozvést v bodech. Ve zkratce: * Přijde * Popovídáte si * Podpoří Vás * Poradí * Pomůže. Příjdu za Vámi domů/do porodnice/... ! Doktoři, úřady a další často po novopečené rodině vyžadují, aby opustili 'teplo' a bezpečí domova, nebo třeba jen jejich komfortní zónu. Naproti tomu jiní doktoři nebo další nevítané/nevhodné návštěvy tuto přirozenou poporodní bublinu narušují přehnanými nároky nebo nemístnými požadavky na novopečenou matku, otce či sourozence. Poporodní dula ženu navštíví v jejím hnízdě a za podmínek, které si se ženou dopředu vyjasní a pomůže jí i její rodinu opečovat tak, jak si nová rodina přeje. Nic víc a nic méně ;-). Popovídáme si spolu! Po prvním porodu mi prosté vyprávění našeho pěkného zá

Mlíko na mozku, aneb má laktační demence!

Milé ženy, muži, děti a čtenáři vůbec ... jsem kojící matka a nestydím se za to! Nicméně za to, že z ničeho nic mám problém dát dohromady kloudnou větu, už trošku ano. No abych byla upřímná, už nemohu říct, že je to z ničeho nic ... kojím už od léta 2014, ale teď s narozením druhé dcery si objektivní 'zblbnutí' mnohem ostřeji uvědomuji. Zvlášť proto, že z první vlny jsem se po nějaké době pomalu vzpamatovávala a 3 roky v čistě mateřském světě - plínek, mlíka, blinkání a kakání apod. už i mě tak nějak stačí ;-) ... a ejhle ono jsem si to tehdy nenamlouvala ... ona se ta mozková kapacita s narozením dítěte opravdu dočasně snižuje. Na druhou stranu je to krásná příležitost se bavit tím, co z vás leze ;-). Například jako tehdy, když jsem jela vlakem do Brna. Manžel kamarádky se mě ptal, kde budeme s Feliciou spát. Já na to, že u kamarádky, ale vůbec jsem si nemohla vzpomenout na jméno čtvrti, ve které bydlí. Po troše lámání si hlavy jsem mu úplně bezradná, prozradila, že