Přeskočit na hlavní obsah

Felicia, nová občanka - aneb posun nikoli k lepšímu!


Po 2,5 letech přišlo druhé dítě a s ním i druhá příležitost jej přivítat mezi občany Prahy 10. Tehdy nás překvapilo, jak úředníci dost trvali na odtrhávání členů rodiny, nyní jsme naivně čekali změny.

Občasnou výhodou rodičů druhých a dalších dětí je, že si některými procesy již jednou prošli a mají příležitost se jimi nenechat semlít jako prve. Proto tentokrát můj muž byl připraven se starší dcerkou Berenikou se od nás s Feliciou ani nehnout. Věřili jsme, že město v reakci na naši (a možná i na jiné) žádost/i změnilo postup při této slavnostní události, ale opět se potvrdilo, že je dobré připravit se na všechno.

Opět nás maminky nahnali napřed do sálu a začali nás usazovat do jednoho kouta. Muž věděl, že se necítím na to, abych s úřednicí bojovala, tak své 'ostré lokty' nastavil sám a v klidu paní oznámil, že jsme přišli jako rodina a tak tak tedy budeme i sedět. Paní si možná pamatovala nepříjemný výstup, který svedli s mým mužem posledně, takže jen rozhodila ruce a s drobnou poznámkou nás nechala se posadit, kam jsme chtěli - to znamená všechny pohromadě ;-)

Lehké rozčarování z toho, že pro všechny ostatní rodiny obřad zůstával stále skoro stejný a tedy rozddělující nicméně v mých očích přehlušila novinka. Všimla jsem si, že miminko jedné z maminek zůstalo samo stranou v kolébce s fotografem a kameramanem, zatímco ona 'krafe' s manželem, zastupitelkou města a protokolářkou. Přišlo mi to divné, ale proti gustu ... nicméně situace se u další maminky opakovala ... to už mi přišlo podezřelé a tak jsem se pozorněji zaměřila na pokyny, které maminka na pódiu dostává. A ejhle, paní protokolářka totiž mladou maminku nenechá se rovnou podepsat, ale odešle ji s miminkem do kolébky a odtamtud si ji zavolá zpět na podpis, ale dříve než jsou fotograf a kameraman hotovi.

A toto je místo, kde mi padá sáňka. Paní protokolářka možná nevědomě zneužívá, toho, že je maminka nesvá v nové situaci a tedy snadno manipulovatelná. Poslouchá instrukce bez zbytečného rozporování a nakonec se octne oddělená od svého dítěte. To tam pak leží s cizími chlapíky schovanymi za objektivy, jen pro tu efektivitu práce, pohody z potlachu a potřesení pravice s politikem.
Kde je ta důležitost toho, co dítěti předáváme? Kde je posilování a podpora mateřských kompetencí? Kde je ta změna protokolu k tomu, aby byla celá rodina pohromadě v důležitých momentech. Uvědomuji si, že jde 'jen' o pár minut a že se tím vývoj miminka nenaruší, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jde o jeden střípek z celého proudu momentů, které maminky, tatínky a tak dále odcizují od jejich dětí.

My jsme si to s naším domarozeňetem obřad užili po svém, seděli jsme pohromadě, na pódium jsme šli společně, s Feliciou jsem byla stále a Berenika se cítila důležitou součástí, protože se také 'podepisovala' a převzala pro mě květinu. 
Vlastně to celé navazuje už na předporodní přípravy, kdy si rodiče musí zvědomit své postoje a přání, aby se pak nenechali snadno semlít soukolím a byrokracií. Pokračuje to vítáním občánků, a tedy asi i státní školkou, školo a tak dál. Máme se tedy ještě na co těšit - a rozhodně neočekávám, že se budeme nudit.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

5 pilířů šťastného šestinedělí

Narodilo se miminko. Z partnerů se stali rodiče. Udělali vše pro to, aby se připravili na porod. Napnuli všechny své síly, aby toho tvorečka přivedli na svět. Ale co s ním teď! Všechno je možná trošku jinak než si představovali a rozhodně nic není jako dřív! Ráda bych Vám představila svůj článek, který vyšel v časopise RODIČE 3/2018. Často se stává, že si rodiče ohledně šestinedělí dopředu zjistí a zajistí jen nějaký doporučený seznam věcí, nábytku a oblečků. Je to pochopitelné, protože porod se zdá jako velký vrchol. Nicméně porod je teprve začátek. Asi tak jako na velkých horských drahách nejprve spousta motorů vystrká vozík do toho nejvyššího bodu a teprve pak začne ta pravá jízda. V případě matky ji navíc okoření dávky hormonů, kterými jí její tělo tak trochu nekontrolovaně motá hlavu. Naštěstí existují záchytné body, které mohou pomoci tu jízdu zvládnout bez úhony. Možná vás ale překvapí, které to jsou. Důvěřujte mateřskému mozku! V angličtine existuje termín Baby brain - na

Co očekávat od poporodní duly?

Také jste rádi když víte, co čekat? U nás doma se říkalo, že pořádek dělá přátele. Proto si dovolím i já shrnout to, co podle mě taková poporodní dula vlastně dělá. Pro mě je klíčové slovo PODPORA, ale protože je zároveň dost nekonkrétní , tak se ho pokusím rozvést v bodech. Ve zkratce: * Přijde * Popovídáte si * Podpoří Vás * Poradí * Pomůže. Příjdu za Vámi domů/do porodnice/... ! Doktoři, úřady a další často po novopečené rodině vyžadují, aby opustili 'teplo' a bezpečí domova, nebo třeba jen jejich komfortní zónu. Naproti tomu jiní doktoři nebo další nevítané/nevhodné návštěvy tuto přirozenou poporodní bublinu narušují přehnanými nároky nebo nemístnými požadavky na novopečenou matku, otce či sourozence. Poporodní dula ženu navštíví v jejím hnízdě a za podmínek, které si se ženou dopředu vyjasní a pomůže jí i její rodinu opečovat tak, jak si nová rodina přeje. Nic víc a nic méně ;-). Popovídáme si spolu! Po prvním porodu mi prosté vyprávění našeho pěkného zá

Mlíko na mozku, aneb má laktační demence!

Milé ženy, muži, děti a čtenáři vůbec ... jsem kojící matka a nestydím se za to! Nicméně za to, že z ničeho nic mám problém dát dohromady kloudnou větu, už trošku ano. No abych byla upřímná, už nemohu říct, že je to z ničeho nic ... kojím už od léta 2014, ale teď s narozením druhé dcery si objektivní 'zblbnutí' mnohem ostřeji uvědomuji. Zvlášť proto, že z první vlny jsem se po nějaké době pomalu vzpamatovávala a 3 roky v čistě mateřském světě - plínek, mlíka, blinkání a kakání apod. už i mě tak nějak stačí ;-) ... a ejhle ono jsem si to tehdy nenamlouvala ... ona se ta mozková kapacita s narozením dítěte opravdu dočasně snižuje. Na druhou stranu je to krásná příležitost se bavit tím, co z vás leze ;-). Například jako tehdy, když jsem jela vlakem do Brna. Manžel kamarádky se mě ptal, kde budeme s Feliciou spát. Já na to, že u kamarádky, ale vůbec jsem si nemohla vzpomenout na jméno čtvrti, ve které bydlí. Po troše lámání si hlavy jsem mu úplně bezradná, prozradila, že