Přeskočit na hlavní obsah

Felicia, nová občanka - aneb posun nikoli k lepšímu!


Po 2,5 letech přišlo druhé dítě a s ním i druhá příležitost jej přivítat mezi občany Prahy 10. Tehdy nás překvapilo, jak úředníci dost trvali na odtrhávání členů rodiny, nyní jsme naivně čekali změny.

Občasnou výhodou rodičů druhých a dalších dětí je, že si některými procesy již jednou prošli a mají příležitost se jimi nenechat semlít jako prve. Proto tentokrát můj muž byl připraven se starší dcerkou Berenikou se od nás s Feliciou ani nehnout. Věřili jsme, že město v reakci na naši (a možná i na jiné) žádost/i změnilo postup při této slavnostní události, ale opět se potvrdilo, že je dobré připravit se na všechno.

Opět nás maminky nahnali napřed do sálu a začali nás usazovat do jednoho kouta. Muž věděl, že se necítím na to, abych s úřednicí bojovala, tak své 'ostré lokty' nastavil sám a v klidu paní oznámil, že jsme přišli jako rodina a tak tak tedy budeme i sedět. Paní si možná pamatovala nepříjemný výstup, který svedli s mým mužem posledně, takže jen rozhodila ruce a s drobnou poznámkou nás nechala se posadit, kam jsme chtěli - to znamená všechny pohromadě ;-)

Lehké rozčarování z toho, že pro všechny ostatní rodiny obřad zůstával stále skoro stejný a tedy rozddělující nicméně v mých očích přehlušila novinka. Všimla jsem si, že miminko jedné z maminek zůstalo samo stranou v kolébce s fotografem a kameramanem, zatímco ona 'krafe' s manželem, zastupitelkou města a protokolářkou. Přišlo mi to divné, ale proti gustu ... nicméně situace se u další maminky opakovala ... to už mi přišlo podezřelé a tak jsem se pozorněji zaměřila na pokyny, které maminka na pódiu dostává. A ejhle, paní protokolářka totiž mladou maminku nenechá se rovnou podepsat, ale odešle ji s miminkem do kolébky a odtamtud si ji zavolá zpět na podpis, ale dříve než jsou fotograf a kameraman hotovi.

A toto je místo, kde mi padá sáňka. Paní protokolářka možná nevědomě zneužívá, toho, že je maminka nesvá v nové situaci a tedy snadno manipulovatelná. Poslouchá instrukce bez zbytečného rozporování a nakonec se octne oddělená od svého dítěte. To tam pak leží s cizími chlapíky schovanymi za objektivy, jen pro tu efektivitu práce, pohody z potlachu a potřesení pravice s politikem.
Kde je ta důležitost toho, co dítěti předáváme? Kde je posilování a podpora mateřských kompetencí? Kde je ta změna protokolu k tomu, aby byla celá rodina pohromadě v důležitých momentech. Uvědomuji si, že jde 'jen' o pár minut a že se tím vývoj miminka nenaruší, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jde o jeden střípek z celého proudu momentů, které maminky, tatínky a tak dále odcizují od jejich dětí.

My jsme si to s naším domarozeňetem obřad užili po svém, seděli jsme pohromadě, na pódium jsme šli společně, s Feliciou jsem byla stále a Berenika se cítila důležitou součástí, protože se také 'podepisovala' a převzala pro mě květinu. 
Vlastně to celé navazuje už na předporodní přípravy, kdy si rodiče musí zvědomit své postoje a přání, aby se pak nenechali snadno semlít soukolím a byrokracií. Pokračuje to vítáním občánků, a tedy asi i státní školkou, školo a tak dál. Máme se tedy ještě na co těšit - a rozhodně neočekávám, že se budeme nudit.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

5 pilířů šťastného šestinedělí

Narodilo se miminko. Z partnerů se stali rodiče. Udělali vše pro to, aby se připravili na porod. Napnuli všechny své síly, aby toho tvorečka přivedli na svět. Ale co s ním teď! Všechno je možná trošku jinak než si představovali a rozhodně nic není jako dřív! Ráda bych Vám představila svůj článek, který vyšel v časopise RODIČE 3/2018. Často se stává, že si rodiče ohledně šestinedělí dopředu zjistí a zajistí jen nějaký doporučený seznam věcí, nábytku a oblečků. Je to pochopitelné, protože porod se zdá jako velký vrchol. Nicméně porod je teprve začátek. Asi tak jako na velkých horských drahách nejprve spousta motorů vystrká vozík do toho nejvyššího bodu a teprve pak začne ta pravá jízda. V případě matky ji navíc okoření dávky hormonů, kterými jí její tělo tak trochu nekontrolovaně motá hlavu. Naštěstí existují záchytné body, které mohou pomoci tu jízdu zvládnout bez úhony. Možná vás ale překvapí, které to jsou. Důvěřujte mateřskému mozku! V angličtine existuje termín Baby brain - na

Berenika, nová občanka - aneb rodina je základ!

Je to už 2 a půl roku, co jsme byli pozvaní na vítání občánků se starší dcerou a stejnou dobu od toho, kdy mého muže od nás separovali. Píšu to sice trošku bombasticky, ale manžel z celé té události byl dost zklamaný.   Abyste tomu rozumněli, celé vítání občánků v našem městě má velmi jasně danou procesní strukturu a to: 1) maminky s miminky si zavolají zvlášť a usadí je v jedné části obřadní síně a postupně je fotí a natáčejí 2) tatínky a případné další diváky usadí stranou 3) úřadnice, metrnice, hlídá, aby byl dodržován protokol a zahájí řeč některého ze zastupitelů maminkám 4) poté jsou volány maminky (a doprovod), aby se došly podepsat do pamětní knihy, nechaly svá dítka vyfotit v kolébce a převzaly si květinu a dáreček - v rámci zefektivnění celého procesu, však na jednotlivých stanovištích maminka a tatínek nejsou společně a odchází si sednout každý zpět na své místo v jiných částech sálu. Otázka však zůstává, kde že je ta 'rodina=základ státu'. Takto to spíš

Dula: Pomocnice a společnice - Laura Gutmanová

"Přijala jsem jako osobní výzvu vyškolit ženy, které se chtějí stát dulami a poskytovt citovou a duchovní podporu šestinedělkám a zároveň přispět k utváření kolektivního ženského povědomí, abychom si my ženy uvědomily, že konkrétní pomoc a účinné doprovázení obdobím šestinedělí není žádný luxus, ale naopak priorita, na níž máme všechny nárok. "* Takto Laura Gutman ve své knize Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem, komentuje poporodní dulení. obrázek: Open od Molly Sabourin Dále popisuje práci poporodní duly takto: " Dula by měla být schopná pomáhat šestinedělce v její domáctnosti, být připravena na to, že půjde o delší časové období a být citově natolik otevřená, aby se bylaschopná vypadit na vnitřní vlnovou délku novopečené maminky. Dula by měla přednostně pečovat o vnitřní svět matky, k němuž nemá předem žádná vodítka a kromě toho jí pomáat uspořádat vnější svět, který se matce v tomto období jeví jako chaotický. Především poskytu